Buradasınız : Ana Sayfa // Pratik Bilgi // Konut Kredisi Ek Ücretler Hakkında.

Konut Kredisi Ek Ücretler Hakkında.

Belli bir birikim yada birikimsiz olarak konut kredisi kullanarak ev satın almaya karar verdiniz ve bütçenize uygun bir evi araştırıp buldunuz. Peşinat sonrası kalan banka için bankaya gittiğinizde size evin değerinin %75 olan kısmı için kredi çıkartmak için çalışmalara başladınız.

Alacağınız ev 100.000 TL ve çekeceğiniz kredi tutarı 75.000 TL  olması gerekirken karşınıza 77.000 den 78.500 TL civarında kredi işlemi yapılmaya başlanır. Nedir bu ilave ücretler diye baktığınızda  başlıklar halinde aşağıda ele alalım.

Kredi Tahsis Ücreti Nedir ?

Banka size diyor ki sana banka olarak kredi vereceksem kredi faizlerinin haricinde  bizi terci ettiğiniz ve bizimde size güven duyup kredi vermeyi kabul ettiğimiz için ödemeniz gereken ücrettir. Bizi tercih etmeseniz yada bize siz güven duymamış olsak ve krediniz reddetsek bu ücreti ödemeyecektiniz. İyi ki siz ve biz varız.

Ekspertiz Ücreti Nedir

Bu ekspertiz ücreti içinde banka şunu düşünüp uyguluyor. Siz bankaya ben x bir ev için size geldim ve kredi istiyorum. Banka sizin gözünüze bir bakıyor , bu adamda bu krediyi alacak göz var ödeyecek  cüzdanda var ama hani dünya hali hastalık var işsizlik var, ölüm var vs.. Bu adam bizden aldığı parayı ödeyemezse biz bu adamın gösterdiği x evi geri alıp satarsak paramızı kurtarabilir miyiz. Bu düşünceyle bankalar götü sağlama almak için size diyor ki  sen bir dur bakalım  birde biz senin şu x eve bakalım sana bir şey olursa paramızı o x ev öder mi ? Gönderiyor elemanını git bak bakalım ev uygun mu ? Adam yada madam gidiyor evi inceliyor diyor ki bankaya evet ev uygundur yada değildir. İşte banka kendi götünü sağlama almak istiyor ve bu sağlamanın masrafını ev kredisi almak isteyen sana kitliyor.

Diğer ücretler Nedir

Diğerler dasktı , kasktı ( ferdi kaza ) vs.. Bunlar yukarda ki ücretler kadar canınızı sıkmıyor.

 

Velhasıl kelam bankaların klasik olarak uyguladığı kendini sağlama alma kontrollerinin masraflarıdır bu ücretler ve bankanın kucağına düşen garibandan ödenmesi istenir.

Etiketler: , , , , ,1 Yorum yapılmış " Konut Kredisi Ek Ücretler Hakkında. "

  1. Cihan Öner diyor ki:

    Konut kredisine uygun dairelere bakıyorum fiyatlar bana saçma geliyor. Faizler yükselince fiyatlar düşüyor. Faiz düşünce fiyatlar yükseliyor.
    Bir türlü ev sahibi olamıycam gibi geliyor.

    Krediye uygun daireler listesi sürekli takip ediyorum. Düşük faiz düşük fiyat bulunca ev sahibi olucam başka türlü imkansız gibi geliyor.

Yorum Yapın

Adınız :

E-Mail :

 
Copyright © 2009 Fikirlog. Tüm hakları saklıdır. Full RSS - Yorumlar RSS